Artist News Festival Line-Up Update Gigs & Festivals

Festival line-up update: Glastonbury, Jabberwocky, WOMAD and more

By | Published on Friday 28 February 2014

Glastonbury

The big news in festivals this week is this: Dolly Parton, Blondie and Disclosure’s introduction to the Glastonbury line-up. That’s on an individual basis – they’re not collaborating or anything. Although that would be quite good, wouldn’t it? No, it probably wouldn’t.

Anyway, with that shock revelation made, here’s a list of slightly less seismic shifts in the listings of the following festival-like events…

2000TREES, Upcote Farm, Withington, Cheltenham, 10-12 Jul: Dave McPherson, The Blackout, Cerebral Ballzy, Three Trapped Tigers, Darlia, Loom, Dancing Years. www.twothousandtreesfestival.co.uk

BLOODSTOCK, Catton Hall, Walton-on-Trent, Derbyshire, 7-10 Aug: Phil Campbell, Incinery, Diabolical, Winterfylleth, Cambion, Zerozonic. www.bloodstock.uk.com

DEER SHED FESTIVAL, Baldersby Park, Topcliffe, Yorkshire, 25-27 Jul: Toy, Wolf Alice, Cate Le Bon, Catfish & The Bottlemen, Bleech, Teleman, Cheatahs, Girls Names, Lyla Foy, Womans Hour, John Smith, Eliza And The Bear, Samantha Crain, Sam Airey, Post War Glamour Girls, Beccy Owen, Keston Cobblers Club. deershedfestival.com

JABBERWOCKY, ExCeL Centre, London, 15-16 Aug: James Blake, Darkside, Thee Oh Sees, Perfect Pussy, gthe Bug, Sun Kil Moon/Mark Kozelek, Forest Swords, Amen Dunes, patten, Paus, The Van Pelt, Yamantaka//Sonic Titan, Oso Leone, Joana Serrat, Fra Soler, Pitchfork DJs, DJ Coco, DJ Cherrystones, Spencer Hickman, Daevid Phillips. www.atpfestival.com/jabberwocky

THE ELECTRIC FROG & PRESSURE RIVERSIDE FESTIVAL, Riverside Museum, Glasgow, Scotland, 3-4 May: 2manydjs, Laurent Garnier, Lord Of The Isles. www.theelectricfrog.co.uk

GALTRES FESTIVAL, Duncombe Park, Helmsley, York, 22-24 Aug: The Human League, Public Service Broadcasting. www.galtresfestival.org.uk

GLASTONBURY, Worthy Farm, Pilton, Somerset, 25-29 Jun: Dolly Parton, Blondie, Disclosure. www.glastonburyfestivals.com

GOTTWOOD, Carreglwyd Estate, Holyhead, Wales, 19-22 Jun: Gerd Janson, Margaret Dygas, DJ Format, DJ Die & MC Inja, Appleblim, Calibre, Artwork, Jay Shepheard, Pedestrian, Zero 7 (DJ Set), Bodhi, Cassio Kohl, Caspa, Jackson Blumental, Lorcan Mak, My Panda Shall Fly, Pedestrian, Rekreation, Sophie Barker, The Scribes, Werkha, Angus Cowen, Arkane Society, Autophase, Bangor Uni DJ Society, Charles Jordan, Ed Mackie, Em Williams, Fuzzbuzz, Good Block, HiJinkx, Jim Elkington, K.A.G, Little Thoughts, Locked Soundsystem, Maff CMajor, Oddity, Ollywood, Phase 2, Side A, Souljam DJs, Thick As Thieves, Tom Saunders, Truthos Mufasa, Will Brockbank. www.gottwood.co.uk

GRILLSTOCK, Lloyds Amphitheatre, Bristol, 7-8 Jun: Fun Lovin Criminals, Hayseed Dixie. grillstock.co.uk

LARMER TREE FESTIVAL, Larmer Tree Gardens, Tollard Royal, Wiltshire, 16-20 Jul: Frank Turner, Tom Odell, Squeeze, Staff Benda Bilili, Stornoway, Public Service Broadcasting, Dreadzone, The Bad Shepherds, La Chiva Gantiva, Hudson Taylor, We Were Evergreen, La Pegatina, Chloe Charles, CoCo and the Butterfields, Belinda O’Hooley & Heidi Tidow, Marcus Bonfanti, The Intermission Project, Georgia Ruth, Boppin B, Will And The People, Beans on Toast, Blackbeard’s Tea Party, Miranda Sykes & Rex Preston, Rob Heron and the Tea Pad Orchestra, Hat Fitz and Cara Robinson, Tantz, Rusty Shackle, Samsara, Mike West & Truckstop Honeymoon, We Used To Make Things, The Dixie Strollers, Patch and The Giant, Ninebarrow, Pronghorn, Eyes for Gertrude, Yeti Love. larmertreefestival.co.uk

NOZSTOCK, Rowden Paddocks, Bromyard, Herefordshire, 1 – 3 Aug: Roots Manuva, The Skints, Mr B The Gentleman Rhymer. www.nozstock.com

SPOT FESTIVAL, Aarhus, Denmark, 2-3 May: Choir Of Young Believers, Iceage, Jaakko Eino Kalevi, Kellermensch, Psyched Up Janis, Bon Homme, Lydmor, Stine Bramsen, Lucy Love, The Eclectic Moniker, Farao. spotfestival.dk

WOMAD, Charlton Park, Malmesbury, Wiltshire, 24-27 Jul: Alice Russell, Nitin Sawhney, Mulatu Astatke, Fat Freddy’s Drop, Goran Bregovic Wedding And Funeral Band, Bassekou Kouyate & Ngoni Ba, Salim-Sulaiman, Oliver Mtukudzi & The Black Spirits, Mari Boine, The Gloaming, Roberto Fonseca, Fatoumata Diawara, Martin Simpson & Dom Flemons, Kobo Town, Mahsa & Marjan Vahdat, Anna Cinzia Villani & Macuran Orchestra, Ibibio Sound Machine, Magic Drum Orchestra, Nuru Kane, The Good Ones, Salim-Sulaiman feat Karsh Kale. womad.org



READ MORE ABOUT: | | | | | | | | | | | |

SIGN UP GO PREMIUM CMU NEWS CMU DAILY CMU DIGEST CMU TRENDS SETLIST